«Китай у світі» продовжує уроки вивчення китайської мови.
Уроки безкоштовні, про їх особливості читайте: Вивчення китайської мови з нуля )
На першому занятті ми познайомилися з «простими ієрогліфами» . Зараз продовжимо вивчати наступний їх підвид — «піктограми».
Ієрогліфи-піктограми
Вивчимо кілька образотворчих знаків-ієрогліфів, які називають «ієрогліфами-піктограмами» або просто «піктограмами»:
— Ієрогліф «баран»
— Ієрогліф «людина»
— Ієрогліф «ніж» (меч) і «лезо»
— Ієрогліф «рот»
— Ієрогліф «син»
— Ієрогліф «жінка»
— Ієрогліф «серце»
— Ієрогліф «око»
Ієрогліфи-піктограми в китайських текстах зустрічаються дуже часто.
Ієрогліф «баран» (вівця)
У традиційній китайській культурі баран, вважається доброю твариною, й ієрогліф, що його позначає теж несе сприятливий смисл. Наприклад, піктограма «баран» є в складі ієрогліфів «доброта», «щасливе передвістя» й інших.
Ієрогліф «баран» є піктограмою, дві найвищі риски якої зображують два роги тварини. Під рогами горизонтальна риса схематично зображує обидва вуха, а нижня частина ієрогліфа — завершує зображення морди, яка дивиться прямо на нас.
Ієрогліф «людина»
В давнину людина в ієрогліфі зображена на колінах.
У традиційній китайській культурі особливе значення займає поняття «Неба», яке уособлює вищу божественну силу. В цьому ієрогліфі, людина, схиляючись на коліна віддає данину поваги вищим силам.
Сучасний ієрогліф «людина» не дуже змінився.
Одним з ключових інструментів стародавності, безумовно був ріжучий: меч, сокира, ніж та ін.
Ієрогліф «ніж» (меч) і «лезо»
Якщо до ієрогліфу «ніж» додати точку зліва, то ієрогліф змінить значення, буде позначати вже не ріжучий інструмент у цілому, а лише його головну частину — «лезо».
У той давній час ріжучі інструменти використовувалися повсюдно і в побуті і при добуванні їжі (в землеробстві, на полюванні), щоб прогодувати своє сімейство.
Ієрогліф «рот»
Ієрогліф «рот» також не потребує пояснення через очевидність навіть сучасного малюнка. Але потрібно відзначити, що при використанні цього ієрогліфа протягом століть його значення постійно розширювалося і тепер далеко не завжди застосовується лише буквально, для позначення ротової ділянки. Більше про це дізнаєтеся на майбутніх заняттях.
Одним з найбільш обожнюваних членів сім’ї, звичайно, є дитина, немовля.
Ієрогліф «син»
На піктограмі вгадується контур дитини з піднятими до верху рученятами. Проте сучасний ієрогліф став більш схематизованим.
Від кого ж немовля постійно просить/вимагає їжу і турботу і увагу?
Звичайно, від своєї матері — найголовнішої для дитини жінки.
Ієрогліф «жінка»
Зазвичай вважається, що в цій найдавнішої піктограмі, яка креслилась ще на панцирах черепах, жінка, також зображена уклінною. У китайській культурі, жінка, крім Неба, чільну роль, віддає ще своєму чоловікові, за яким слідує на своєму життєвому шляху.
Пізніший ієрогліф представлений нижче вже випромінює і грацію і жіночність.
Упродовж віків ієрогліф «жінка» також зазнав схематизації.
Трохи теорії. Піктограма (буквально від лат. та грец.: запис у вигляді малюнка) — один з найдавніших знаків писемності взагалі, і китайської писемності, зокрема. Китайський ієрогліф-піктограма (кит. Сянсін «відтворюючий форму») — це малюнок якогось елемента, явища, тварини, людини і т.д. виконаний з виділенням його найважливіших очевидних рис.
Як бачите, ми продовжуємо користуватися освоєним на попередньому уроці способом вивчення китайської мови — через дослідження походження ієрогліфів та їх побудови (етимологія ієрогліфів). І це дозволяє нам побачити в ієрогліфі картинку реального об’єкта (або явища).
Ієрогліф «серце»
Можна побачити, що давня піктограма «серце» нагадує цей орган людини: зверху вгадується ліве і праве передсердя, по центру отвір найбільших артерії, знизу правий і лівий шлуночок серця.
Порівняйте цю прадавню схему серця з сучасним малюнком:
Однак у процесі еволюції китайської писемності, піктограма «серце» значно змінилася, і нині пишеться так:
Застосування ієрогліфа «серце» з часом дуже розширилося. Тепер ієрогліф «серце» може означати, наприклад, «душу», «дух», а іноді «намір», «бажання» та інші аспекти внутрішнього світу людини. Щоб точно перекладати завжди потрібно дивитися по контексту.
Ієрогліф «око»
Зображення давньої піктограми «око» не потребує коментарів, однак сучасний ієрогліф став більш схематичний.
Піктограма «око» може використовуватися як самостійний ієрогліф. Але й досить часто це око використовується і як елемент у складі іншого ієрогліфа, наприклад, вертикально, як в ієрогліфі 眉 — «брів» («брови»), яку видно над оком.
«Око» може зайняти і горизонтальну позицію, наприклад, будучи елементом ієрогліфа 德 — «чеснота».
Трохи теорії. «Простий ієрогліф» можна протиставити «складеному ієрогліфу», як наприклад, 目 — «око» і 德 — «чеснота». Складений ієрогліф може містити в собі 2 і більше простих ієрогліфа. В цьому випадку простий ієрогліф буде називатися «ключовим знаком» або «графемою» (у цілях лаконічності будемо називати «графемою»). Навіть найпростіший ієрогліф несе в собі сенс.
Усі ієрогліфи-піктограми з якими познайомилися на цьому занятті можна вважати також графемами, оскільки вони не містить в собі інших смислових одиниць.
Ієрогліфи «чеснота», «брова» (德 та 眉) — приклад «складених ієрогліфів», який містить в собі два або більше смислових елементів.
Познайомимося зі «складеними ієрогліфами» більш докладніше на наступному занятті.
Підсумки заняття
Отже, ми вивчили 9 піктограм, 2 складених ієрогліфа, а також познайомилися з наступним видом ієрогліфів — піктограмами.
Домашнє завдання до наступного заняття з китайської мови
1. Креслити вивчені ієрогліфи тим же способом, як було розказано на першому занятті.
Приклад в форматі «три на три» клітинки. Нижче лишить місце розміром «у висоту» 3-5 клітинок для своїх записів (перекладу ієрогліфів рідною мовою, транскрипції та ін.)
До зустрічі, на наступному заключному занятті 1-го уроку!
Урок 1.3: складені ієрогліфи
© Автор: Євген Верес
© Автор ілюстрацій ієрогліфів з позначкою Kitay-v-mire.com: Марія Кононенко
Китайська каліграфія. Зображення ієрогліфів в традиційному стилі «зверху-вниз». Сприятливі ієрогліфи, дослідження яких завершимо на наступному занятті.
Комментарии: